Novinky ze života komunity

Mistra světa v šachu Carlsena vyzve Fabiano Caruana

Jak jsme jiiž uvedli, mistrovství světa v šachu se bude konat v listopadu v Londýně a to po dobu dvou týdnů. Kdo vyzve současného mistra světa Magnuse Carlsena o tom rozhodl turnaj kandidátů, který právě skončil v Berlíně. Kandidátů bylo osm. Jsou to velmistři Armén Levon Aronian, Američan italského původu Fabiano Caruana Američan filipínského původu Wesley So, Rusové Alexander Griščuk (Grischuk), Sergej Karjakin a Vladimír Kramnik, Šachrijar Mamedjarov (Shakhriyar Mamedyarov) z Azerbajdžanu a Číňan Liren Ding.

Ačkoliv před turnajem byl za favorita považován bývalý mistr světa Vladimír Kramník, nakonec ne on, ale Fabiano Caruana je ten, který turnaj kandidátů vyhrál a vyzve na podzim současného mistra světa Magnuse Carlsena v boji o šachový trůn.

Vladimir Kramnik byl tím šachistou, jehož partiím byla věnována velká pozornost, možná dokonce největší. Měl řadu dobrých nápadů, nejzajímavější byl jeho souboj s Fabianem Caruanou ve 4.kole, Kramnik hrál bílými, vypadalo to, že partii vyhraje, ale chvilkou nepozornosti vše pokazil a partii prohrál. Vzpamatoval se teprve v 10.kole, ale to mu již nepomohlo.

O turnaj byl v Berlíně velký zájem, důkazem může být i to, že v 10.kole žádaný prvoligový fotbalový trenér Felix Magath zahájil  partii mezi Mamedyarovem a Caruanou tím, že udělal první tah. Partie skončila nerozhodně, zato ale Magath nemůže.

Ve 12.kole porazil Caruanu Sergej Karjakin a tím se bodově na něj bodově dotáhl, oba po této partii měli 7 bodů. Následovala neděle, den volna, den teoretických úvah, kdo vlastně turnaj vyhraje. Všichni kandidáti se připravovali na poslední dva dny soutěže.

Ve 13. kole Fabiano Caruana porazil Aronjana a tím se dostal do čela s půlbodovým náskokem, měl 8 bodů následován Mamedyarovem se 7,5 bodů. Stejný počet bodů měl na 3.místě Karjakin, který v posledním kole nastupoval s bílými proti Dingovi a proti Caruanovi byl v celkovém hodnocení ve výhodě, protože ho Karjakin porazil. Při bodové shodě je prvním pomocným rozhodnutím vzájemný zápas. Pokud chtěl mít Caruana jisté prvenství, tak v posledním kole musel nutně vyhrát, to byla podmínka nutná. Podmínka postačující, tedy remíza závisela na tom, jak dopadnou ostatní partie.

Již dost teoretického uvažování,Fabiano Caruana, který hrál v posledním kole s černými, porazil Griščuka. Ostratní partie skončily nerozhodně.

Konečné pořadí: Caruana 9 bodů ze 14 partií, Mamedyarov 8, Karjakin 8, Ding 7 ½, Kramnik 6 ½, Griščuk 6 ½, So 6, Aronian 4 ½

Turnaj byl dotován 420 000 €, z této částky si Caruana veze domů 95 000 €.

Kdo bude budoucí mistr světa? Pokud to nebudet vy, nezoufejte, přesto šachy hrejte.