Na dnešek připadá Den Evropy. 9. května 1950 totiž tehdejší francouzský ministr zahraničí Robert Schuman oficiálně předestřel návrh vytvořit organizaci, která by koordinovala francouzský a německý uhelný a ocelářský průmysl a dohlížela na jeho produkci. Tak vzniklo Evropské společenství uhlí a oceli, první předstupeň dnešní Evropské unie.
Podle italského novináře Beppa Severgniniho dnes však pouze malý zlomek z 510 milionů občanů Evropské unie o tomto dni ví, natož pak aby jej slavil či znal jeho původ. Nálady se navíc obracejí proti Evropě: „Každá země v unii má aspoň jednu politickou stranu, která si buduje image očerňováním Evropy.“ A v poslední době si podle něj tento přístup začínají osvojovat i historicky proevropské strany, které nedokáží odolat pokušení vinit Brusel za vlastní selhání. Najdou se v Itálii stejně tak jako například ve Velké Británii: „David Cameron vedl kampaň za setrvání v EU a současně poukazoval na unijní nedostatky tak důrazně, až přesvědčil své spoluobčany k vystoupení. (…) Občané toužící po domnělé bezpečnosti zaniklého věku považují Brusel za příliš odtažitý. Národní, místní a etnická identita je jim bližší, tudíž je uklidňuje mnohem víc.“
Severgnini má za to, že největší nedostatek EU tkví v její neschopnosti komunikovat své vymoženosti a úspěchy: „Vytvořila společné standardy – od bezpečnosti v domácnosti až po mobilní roaming, umožňuje lidem obchodovat, pracovat a žít kdekoliv se jim zlíbí, chrání zemědělství a rybolov, poskytuje milionům studentů možnost pobytu a studia v zahraničí. A propůjčuje 28 zemím společný hlas a respekt – jak Microsoft, Google a Facebook jistě dosvědčí. (…)
A zde můj nápad: Prohlasme 9. květen za „Den Ne-Evropy“ a na 24 hodin zrušme všechny vymoženosti EU. Hraniční přechody budou opět obnoveny a obchodní bariéry opět zavedeny. Lidé si budou před každou cestou měnit peníze a fotbalové týmy budou uzavírat smlouvy pouze s hráči ze svých zemí. Jo, a válka se stane znovu velmi reálnou hrozbou. Nikoliv někde daleko. Přímo tady, u nás doma. Postačí jediný den, aby si občané připomenuli, o čem jejich Evropa vlastně je. (…) Jistě, není dokonalá. Tak ji nezničme. Pojďme ji raději zdokonalit,“ uzavírá italský novinář v deníku The New York Times.