Řada fragmentů Svitků od Mrtvého moře, starých 2000 let, které se kvůli malým rozměrům a špatnému stavu nedaly přečíst byly po dlouhou dobu uloženy v krabicích. Změna nastala poté, co Americký úřad pro průzkum vesmíru NASA vyvinul novou multispektrální technologii zpracování obrazu, která nyní funguje také v Izraelském muzeu. Díky tomu začínají svitky i jejich fragmenty vydávat svá tajemství.
„Na základě rukopisu umíme nyní zjistit, zda zkoumaný fragment je, či není, součástí svitků původně nalezených v jeskyních“ vysvětluje historik Oren Aleman a dodává „právě nyní zkoumaný fragment obsahuje dopisy ve starohebrejštině, známé jako paleo-hebrejština.“
Podle Alemana by vědec nemohl pouhým pohledem oka ani s pomocí mikroskopu nic z fragmentů rozluštit, proto jsme začali využívat multispektrální zobrazování a zjistili, že některé z nich jsou součástí již známých svitků. Jeden z nich jsme identifikovali jako část žalmu 147,1. doplňující chybějící větu. Rukopis je o něco kratší než hebrejský text.“
Na svolané tiskové konferenci předvedl pozvaným novinářům Oren Alem novinku, aby v praxi viděli, jak multispektrální zobrazování funguje. „Využito bylo 28 způsobů světelných snímků, abychom vykouzlili jednotlivosti ve svitcích. Každý záblesk – od zelené přes modrou, červenou a oranžovou – odhalil písmena a slova, která nebyla na starších „tmavých“ svitcích vůbec čitelná,“ řekl Oren Aleman.
Svitky od Mrtvého moře patří v Izraeli k nejdůležitějším archeologickým nálezům 20. století. Muzeum postavilo zvláštní pavilon, ve kterém jsou vystaveny. Řada biblických textů byla již digitalizována a lze si je přečíst také v internetové knihovně.
(Z podkladů Israelnetz připravila Erika Bezdíčková.)