Valné shromáždění OSN schválilo v noci na čtvrtek další z mnoha protiizraelských rezoluci. Odsoudilo Izrael za údajné „nadměrné, nepřiměřené a náhodné užití síly“ proti účastníkům takzvaných „pochodů za návrat“ Palestinců do Izraele, které pořádá palestinské hnutí Hamás v pásmu Gazy. Text sice obecně odsuzuje terorismus a ostřelování izraelských civilistů, ale slovo „Hamás“, v něm nefiguruje a rezoluce se nezmiňuje ani o tom, že hnutí násilnosti organizuje a řídí a účastníci jsou často ozbrojení, útočí na vojáky a snaží se prorazit hraniční plot. Schválený dokument dokonce vyzývá ke zřízení „mezinárodního mechanismu ochrany palestinských civilistů“.
Návrh rezoluce předložilo Alžírsko s Tureckem poté, co v Radě bezpečnosti podobný text vetovaly Spojené státy. Ve Valném shromáždění právo veta neplatí, ale jeho rezoluce jsou nezávazné. O přijetí nevyváženého arabského dokumentu se zasloužil zejména předseda Valného shromáždění Slovák Miroslav Lajčák. Spojené státy chtěly připojit dodatek, který by odsoudil Hamás za organizování nepokojů, odpalování raket na Izrael a budování útočných tunelů, a většina členských států jej podpořila. Lajčák ale rozhodl, že je třeba dvoutřetinové většiny; dodatek neprošel a schválena byla původní ostudná verze. Hlasovalo pro ni 120 zemí; dalších 45 se zdrželo a proti bylo jen osm členů – kromě USA a Izraele ještě Austrálie, Marshallovy a Šalomounovy ostrovy, Mikronésie, Nauru a Togo. Evropská země ani jedna.
Hamás násilnosti u hranic pořádá už 11 týdnů a mezitím ještě s dalšími skupinami v Gaze stihl na Izrael odpálit okolo 200 minometných střel a zranit čtyři Izraelce. Podle jeho vůdce Ismaíla Haníji bylo cílem pochodů „zbourání hraničního plotu a osvobození Jeruzaléma“, a toto prohlášení bylo hlavním důvodem, proč izraelští vojáci stříleli na útočníky ostrými náboji. Nejhojnější účast měl hned první takzvaný pochod – okolo 30 000 lidí – ale pak jejich počet soustavně klesal. Ubývalo tak i zabitých Gazanů – s výjimkou 14. května, kdy se Hamás u příležitosti otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě pokusil prorazit hranice na dvanácti místech současně a izraelští vojáci zastřelili 62 Palestinců, z toho přes 50 členů Hamásu a Islámského džihádu, jak tyto skupiny samy přiznaly. Celkem přišlo při útocích na plot a vojáky o život na 120 lidí, z nichž podle izraelských zjištění tvořili 80% členové teroristických skupin.
Z hlediska cílů Hamásu byla akce neúspěšná. Plot nikdo neprorazil a účast nikdy nedosáhla plánovaných 100 000 lidí. Smrt tolika Gazanů byla zcela zbytečná.
Navzdory četným důkazům o opaku však Hamás přesvědčil mezinárodní společenství, že Izrael „vraždí neozbrojené civilisty“, a to tak opět zpochybnilo jeho právo na sebeobranu. Izrael sice hranice ubránil, ale mediálně tuto válku prohrál. Svět neuvěřil jeho vysvětlování, že gumové projektily násilníky nezastaví, ani videonahrávkám, které dokládají útoky na plot a vojáky. A nevěnoval sebemenší pozornost ani explicitnímu přiznání Hamásu, že většina mrtvých byli jeho vlastní ozbrojenci, nebo zprávám, že hnutí násilí nejen organizuje, ale dokonce za účast Palestincům platí.
Izrael také utrpěl obrovské přírodní škody kvůli novým „zbraním“ Hamásu – obyčejným létacím drakům se zápalnými láhvemi a výbušným balonům s heliem. Vítr vane většinou ze západu, a žene tak draky na izraelské území, kde vyvolávají požáry a ničí pole, úrodu i faunu a floru v přírodních rezervacích. Za poslední dva měsíce spálily plochu o rozloze skoro 80 čtverečních kilometrů, z toho polovinu v chráněných oblastech, a způsobily škodu v hodnotě půldruhého milionu dolarů a nenávratné ztráty zvířat, rostlin a úrody. Lesy v Izraeli nemají přírodní původ; Izraelci je vysazují záměrně. Ekosystém je křehký a lesy nejsou vzájemně propojeny – pro zvířata to znamená, že při požáru nemají kam utéct. Ekologický terorismus se Gazanům nesmírně zalíbil; vypouštějí ničivé draky denně, i když se organizované protesty nekonají, a přiznávají, že to dělají z vlastní iniciativy a bez podpory Hamásu.
Armáda byla proti této primitivní, ale účinné zbrani zpočátku bezmocná, ale pak se draky naučila sestřelovat malými bezpilotními letouny – podle vlastních odhadů jich zlikvidovala na 500 ještě dřív, než doletěly do Izraele. Perfektní řešení to však není, protože zhruba 200 dalším se to povedlo. A Gazané je časem ještě „zdokonalili“ – připevňují k nim výbušniny, rozbušky, časové spínače a mobily, jimiž se snaží draky nad Izraelem odpálit.
„Pochody“ Hamásu měly minulý pátek vyvrcholit a skončit, ale v to asi nelze doufat. I kdyby je hnutí přestalo organizovat, bude stále dost Gazanů, kteří budou přinejmenším dál vypouštět draky a balony. Tato situace bude vyžadovat stálou přítomnost velkého počtu izraelských vojáků u hranic i pohotovost množství hasičů a farmářů hlídkujících v okolních kibucech.
Stejně jako žádná forma terorismu však ani tato nová metoda boje proti Izraeli nepřispěje ke zlepšení kritické humanitární situace v pásmu Gazy, kterou svou bezohlednou vládou vyvolal a stále zhoršuje Hamás. A nevyřeší ji ani předpojaté protiizraelské rezoluce a OSN, která opět předvedla, jak vzdálené jsou jí pojmy jako pravda, fakta nebo objektivita.
Gita Zbavitelová, ČRo Plus
Nejsem čtenářem ŽL,jen reaguji na některé články.Čtenářka ŽL Květa, mi doporučila ,abych si zopakoval češtinu, než něco napíšu o Z.Freudovi. Errare humanum est.Nyní k věci, „OSN schválila další nevyváženou protiizraelskou rezoluci“ o její přijetí se postaral předs. VS OSN Slovák M.Lajčák.Je známo ,že TGM rozeznával dva druhy lidí, „vůl a vul“,a ten druhý považoval za nebezpečnější .Myslím si ,že p.M.Lajčák patří k tomu druhému druhu lidí,tedy „vul“ i když zastává vysokou funkci jakým je předs. VS OSN.