„Claude Lanzmann zanechává ve svém díle Šoa nesmazatelnou stopu v kolektivní paměti“. Těmito slovy vzdal Památník Yad Vashem hold Claudu Lanzmannovi, tvůrci filmového dokumentu „Shoah“, který zemřel letos 6. července v 92 letech v jedné z pařížských nemocnic. Stejná slov a uznání vyjádřila rovněž izraelská vláda. Známým se stal hlavně svým filmovým dokumente Šoa ve kterém zaznívají slova obětí i pachatelů. Stejná uznání zazněla také od představitelů izraelské vlády.
„Francouzsko-židovský dokumentarista Claude Lanzmann byl přítelem Izraele a umělcem, který neustále kladl zvědavé otázky“ napsal na svém facebooku předseda vlády Rivlin. „Obě tyto vlastnosti se odrážejí v jeho monumentálním díle Šoa, který ovlivnil vnímání holocaustu. Jeho smrt je velkou ztrátou nejen pro svět dokumentární filmové tvorby a umění, ale rovněž velkou ztrátou pro svět, který takové Lanzmanny potřebuje.
Filmový dokument Šoa patří od svého uvedení v roce 1985 k nejzávažnějším filmovým snímkům o holocaustu. Jeho tvůrce nevyužíval archivní materiály, soustředil se na příběhy těch, kteří přežili holocaust, jejich vzpomínky a vlivu na další život. Oslovil také řadu těch, kteří se aktivně podíleli na nelidských podmínkách v době fašistické ideologie v Německu.
Jeho dílo je neopakovatelným svědectvím utrpení milionů Židů.
Claude Lanzmann se narodil nedaleko Paříže. Své první zkušenosti s antisemitismem zažil již ve škole, kdy byl jeho spolužák napaden protože byl Žid, popsal v jednom ze svých článků v týdeníku Jüdische Allgemeine. Poté co jeden z rváčů napadl i jeho jako „malého Žida“ zachoval se jako biblický Petr a tvrdil, ne, já nejsem Žid.
Během 2. světové války působil společně se svým otcem v hnutí odporu. Později studoval filozofii v Německu a ve Francii. Dokumentu Šoa věnoval dlouhé měsíce, značnou dobu trávil v Polsku, kde natáčel rozhovory s očitými svědky transportů, které přiváželi v dobytčích vagonech židovské občany z obsazených evropských zemí do ghett a koncentračních táborů.
(eb)