Zpráva o záchraně dvanácti mladých thajských fotbalistů a jejich trenéra oblétla 10. července celý svět. V zatopené jeskyni uvízli 23. června a vyhlídky na jejich záchranu byly víc než špatné. Situaci komentoval Rafael Aroush, který žije v Thajsku již desetiletí. Po dlouhých diskusích mezi potápěči, kteří se sjeli z mnoha zemí nepřipadal v úvahu návrh, že mladí chlapci dokáží překonat jeskyni v potápěčském vybavení. Byl to ostatně tvrdý oříšek i pro zkušené potápěče. Jeden z nich, bohužel, při záchranných pracích zemřel. V jeskyni byla všude voda, bahno a úzké prostory, navíc byly chlapci po čtrnácti dnech v jeskyni hodně zesláblí. Medializace celé záchranné akce vyvolala mezinárodní vlnu solidarity, do níž se zapojila řada zemí a organizací.
Pomoc z Izraele
Thajské úřady se obrátily s žádostí o pomoc i na Izraelskou firmu Maxtech Network, která vyvinula efektivní technologii; její systém umožnil komunikaci mezi v jeskyni uvězněnými chlapci a záchranáři. Komunikační systém Maxtech funguje tam, kde není přijímač mobilních telefonů. Vzdor vzdálenosti a hloubce komunikují přístroje navzájem bezdrátově. Lze to srovnat se světlem majáků. Jeho cena se pohybuje kolem 100.000 US-dolarů. Izraelská firma s žádostí thajské vlády okamžitě souhlasila.
Druhá izraelská firma darovala krátce po vyhlášení záchranné mise své vybavení širokopásmových bezdrátových řešení Radwin, pro koordinaci záchranářů na místě kde není žádné, nebo mizivé rádiové spojení, systém Maxtech Network poskytoval hlasové, datové a obrazové spojení s chlapci.
Za nesmírného úsilí záchranářů – potápěčů a s pomocí špičkové izraelské technologie se podařilo zachránit celou skupin právě včas. V Thajsku začíná období monsunových dešťů a podle odborníků je pravděpodobné, že zatopí celý prostor jeskyně i vyvýšený ostrůvek, který byl záchranným bodem.
(eb)