Od roku 2016 požádaly tisíce britských Židů o zahraniční cestovní pasy členských států Evropské unie. Mezi hlavními důvody jsou uváděny touha zachovat si „evropské občanství“ i po vystoupení Spojeného království z EU, ale také obavy z rostoucího antisemitismu a vyhlídka, že se k moci dostane svými protižidovskými postoji nechvalně proslulý předseda Labour Party Jeremy Corbyn.
Podle údajů zveřejněných v deníku The Times dosud požádaly o německé občanství přes 3 600 Britů, namnoze židovského původu. Učinily tak na základě zákona z roku 2015, podle něhož mají potomci osob vyhnaných nacisty z Třetí říše z náboženských, rasových nebo politických důvodů nárok na nabytí německého občanství.
Zástupce Asociace Židovských uprchlíků ve Spojeném království, Michael Newman, připustil, že pro někdejší uprchlíky může být opětovné získání německého občanství “emocionálně či psychologicky obtížné”, ale jejich děti a vnuci nechtějí po brexitu přijít o volnost pohybu a řada z nich se navíc obává sílícího antisemitismu doma. V loňském roce bylo nahlášeno 1414 antisemitských incidentů, což je téměř trojnásobek hodnoty roku 2008, kdy jich bylo zaznamenáno 541.
Přes 180 britských Židů sefardského původu již požádalo o portugalské pasy a přes 50 získalo španělské pasy. Stalo se tak v souladu se zákonem rovněž z roku 2015, který vrací občanství potomkům Židů z Iberského poloostrova vystaveným krutému pronásledování v 15. století. Židovská obec v portugalském Portu například hlásí, že zaznamenala již tisíce dotazů ze strany britských Židů.
Do Izraele se od roku 2016 přestěhovalo více než 1 600 britských Židů. Podle Židovské agentury pro Izrael je nejčastěji uváděným důvodem nárůst antisemitismu ve Velké Británii a v Labour Party.
Na základě výše uvedeného německého zákona požádalo v roce 2015 o německé občanství 43 Britů, v roce 2016 jich bylo 684, v roce 2017 pak 1667 a letos zatím 1229. Portugalsko obdrželo v roce 2016 sedm britských žádostí, v roce 2017 narostl počet na 68 a letos na 109. Španělsko vystavilo v roce 2016 britským žadatelům 2 pasy, 16 v roce 2017 a 41 letos.
Podle rabínky Laury Janner-Klausner, jedné z vůdčích osobností reformního judaismu ve Spojeném království, tento fenomén ukazuje, že se Židé poučili z historie a vědí, že potřebují mít dobrou „pojistku.“
Podle zahr. tisku
Výborně napsaný článek. Dokonce i Židé z USA se sefardskými kořeny usilují o španělský pas. V The New York Times o tom vyšel článek Hispanics with Jewish roots flee in centuries-long circle.