Novinky ze života komunity

Gita Zbavitelová: Izrael směřuje k předčasným volbám kvůli osobním důvodům premiéra

Izraelský premiér Binjamin Netanjahu nečekaně rozhodl, že země půjde devátého dubna k předčasným volbám. Nikdo v Izraeli nepochybuje, proč nevydržel až do řádných voleb koncem roku – důvodem je jeho hrozící obžaloba.

Ne že by to vláda měla v poslední době lehké. V půlce listopadu rezignoval ministr obrany Avigdor Liberman na protest proti nedostatečné odvetě proti Hamásu v pásmu Gazy. Z vládní koalice odešla celá jeho strana Izrael, náš domov (Jisrael bejtenu) a kabinetu zůstala v Knesetu jen těsná většina jediného hlasu.

Tento týden se dostala do slepé uličky i samotná vláda. Neshodla se na novém zákoně, který měl zúžit počet ortodoxních mladíků, kteří se kvůli náboženskému studiu vyhýbají povinné vojně. Jedna ze dvou koaličních ultraortodoxních stran prohlásila, že z koalice odejde, pokud zákon projde, zatímco druhá chce odejít, pokud zákon neprojde. A Nejvyšší soud jej kabinetu nařídil přijmout do půlky ledna 2019. Netanjahu sice měl pár možností, jak problém vyřešit, ale předčasné volby se mu z vlastních důvodů líbily víc.

Policie a v posledních dnech i dozorující státní zástupce doporučili premiéra obžalovat ve třech dlouho vyšetřovaných případech. V prvním údajně přijímal nákladné dary od různých miliardářů výměnou za protislužby; v druhém měl zase omezovat jeden deník ve prospěch jiného za to, aby o něm lépe psal; a v třetím měl výměnou za příznivé zpravodajství o své osobě ovlivňovat zákony k užitku většinového majitele největší izraelské telekomunikační firmy Bezek, která vlastní i tiskovou agenturu. Netanjahu všechno popírá. Nedávno začal spis o 800 stranách posuzovat generální prokurátor, jenž vydá konečné rozhodnutí, zda Netanjahu půjde, či nepůjde před soud. A když se objevila zpráva, že by svůj verdikt mohl vyřknout do půlky dubna, Netanjahu si vymyslel volby.

Přestože má on i jeho rodina tolik skandálů – ze zneužívání státních peněz k soukromým hostinám je obžalována jeho manželka Sára – a více než polovina Izraelců s ním není spokojena kvůli předčasnému ukončení bombardování Hamásu v Gaze, podle průzkumů Netanjahuova pravicová strana Likud volby vyhraje s velkým náskokem. Byl by tak opět premiérem, přestože 52% Izraelců si ho už v čele vlády nepřeje.

Netanjahu si usmyslel, že když vyhlásí volby na začátek dubna, generální prokurátor Avichaj Mandelblit o obžalobě rozhodnout nestihne anebo si netroufne, aby nebyl obviňován z ovlivňování voličů. Podle provládního deníku Jisrael hajom dokonce někteří členové Likudu pohrozili, že jestli Mandelblit Netanjahua před volbami obžaluje, stane se „terčem nemilosrdných útoků“.

Premiér je odhodlán do vězení nejít. Po vyhlášení předčasných voleb prohlásil, že nejen neodstoupí, ani kdyby byl obžalován, ale nehodlá demisi podat ani po zahájení případného soudního procesu. Izraelský zákon to po něm nevyžaduje – povinnost rezignovat má až po odsouzení a skončení odvolacího řízení. Odstoupení mu také může nařídit Nejvyšší soud, ale i proti němu je premiér připraven bojovat.

Volební preference jsou celkem jasné – opozice je na Likud příliš slabá. Přece jen však existuje naděje, že Likud bude mít soupeře. V posledních dvou dnech vznikly hned dvě nové centristické strany, v jejichž čele stojí bývalí náčelníci hlavního štábu armády – Moše Jaalon, který byl do roku 2016 ministrem obrany, a Beny Ganc, jenž z armády odešel o rok dříve. Oba jsou velmi oblíbení a navíc vojáci – a Izrael své vojáky miluje. Dokonce údajně jednají o společné volební kandidátce; pak by mohli pro Likud představovat vážnou hrozbu. A protože se izraelské průzkumy s oblibou předhánějí v odhadech nejrůznějších hypotetických divokých stranických kombinací, které nikdy nevzniknou, předpovídají, že kdyby se Ganc spolčil s opoziční stranou Existuje budoucnost, mohl by Likud i porazit. Škoda jen, že Ganc se s ní spojit nechce. Izraelské předvolební průzkumy se ale beztak často mýlí.

Kdyby Netanjahu volby skutečně vyhrál, bylo by to už popáté. Zároveň by se stal premiérem, který je ve funkci nejdéle, a překonal by tak i prvního a nejslavnějšího izraelského předsedu vlády Davida Ben-Guriona. A to je pro něj nesmírně lákavé.

Podle izraelských médií si Netanjahu už teď zajišťuje podporu současných vládních stran do příští vlády. Zdroje Likudu tvrdí, že chce budoucí partnery přijmout jen se slibem, že z kabinetu v případě jeho obžaloby neodejdou. Volbami se jí však nevyhne – jestli generální prokurátor rozhodne, že má jít Netanjahu před soud, nezachrání ho ani pátá premiérská funkce.

Gita Zbavitelová, ČRo Plus

Sdílet:

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com