Dobře zachovalé pozůstatky osady z doby Druhého Chrámu svědčí o židovském osídlení nedaleko pouštního hlavního města Be´er Ševa. Velké nadšení vyvolal nález symbolu devítiramenného svícnu.
Archeologové zahájili v Negevské poušti nedaleko Be´er Ševy odkrývání zbytků židovské osady, jejíž stáří bylo odhadováno na dva tisíce let. Kromě jiného nalezli střep olejové lampy, na kterém je zobrazený židovský svícen. „Jedná se zřejmě o první umělecké ztvárnění takového devítiramenného svícnu, jaký byl kdy nalezen“ vysvětluje archeolog Daniel Varga.
Podle sdělení Izraelského památkového úřadu byla vesnice osídlena až do doby, kdy došlo k židovskému povstání Bar Kochby proti Římanům v roce 135. Ve zkoumané lokalitě byla kromě jiného nalezena také strážní věž a podzemní chodby. Zřejmě byly používány židovskými rebeli. Kromě toho narazili badatelé na rituální lázeň, různé hliněné nádoby, bronzové mince a rovněž skladové prostory k uchování oliv a datlí.
Vykopávky se nacházejí na ploše větší než 2 čtverečních kilometrů. Přestože se osada nacházela na okraji Judeje, nebyla ušetřena turbulencí, které Svatá země obsazená Římany v té době zažívala: „V některých budovách byly zjištěny stopy ohně způsobené v době prvního židovského povstání proti Římanům v roce 70,“ vysvětluje archeolog Peter Fabian z Univerzity Ben-Guriona v Negevu a Daniel Varga z Památkového úřadu.
Místo má být opět zasypané
Úřady sdělují ve svém prohlášení také polohu židovské osady. V této části Izraele nebylo dosud nalezeny žádné sídlo z dob Druhého Chrámu, tvrdí archeoložka Shira Bloch.
Stavebním pracím předcházely vykopávky. Nyní má na tomto místě vyrůst nové sídliště. Pokud nedojde k veřejným protestům bude antická osada opět zasypána. Zůstat má podle Blochové pouze strážní věž.
(eb)