Neoficiální válka Izraele a Íránu v posledních dnech přerůstá v otevřený vojenský střet. Teherán stále víc touží po pomstě za to, že mu Izrael brání ve vybudování 1200 kilometrů dlouhého koridoru z Íránu až k Středozemnímu moři, kde si chce zřídit základny a posílat tudy vojáky a zbraně do Iráku, Sýrie a Libanonu. Stupňuje své úsilí a Izrael mu je zatím úspěšně maří.
Kromě útoků na syrské pozice a zbraně íránských Revolučních gard a jejich šíitských spojenců jako libanonské hnutí Hizballáh, jichž Izrael provedl už tisíce, začal v posledních týdnech útočit i v Iráku. Jeho bezpilotní letouny v srpnu několikrát bombardovaly základny a sklady místních proíránských milicí, kde se nalézaly nebezpečné íránské zbraně.
Teherán nachystal důmyslnou odvetu – Revoluční gardy se v sobotu pokusily na Izrael zaútočit ze Sýrie pomocí řady bezpilotních strojů naložených výbušninami, jaké používají i proíránští jemenští Hútíjové proti Saúdské Arábii.
Izraelská armáda letouny zničila těsně před vypuštěním ze syrské strany Golanských výšin a zabila pět osob, včetně jednoho Íránce a dvou členů Hizballáhu. Zároveň bombardovala i řadu dalších íránských a proíránských vojenských cílů u Damašku. Byl to snad nejmohutnější izraelský útok v Sýrii vůbec.
Hned nato došlo ke zdánlivé „havárii“ dvou údajně izraelských bezpilotních letounů v libanonském Bejrútu. Podle různých zdrojů šlo buď o cílený útok na vysokého velitele Hizballáhu, spolupracovníka velitele jednotek Al-Quds Revolučních gard Kásima Sulejmaního, nebo na dvě bedny s íránským zařízením, s nímž by Hizballáh transformoval své rakety na nebezpečné naváděné střely dlouhého doletu.
Brzy potom odpálili na Izrael tři rakety teroristé z Pásma Gazy. I když se k nim vládnoucí Hamás nepřihlásil, šlo možná o pokus vyvolat konflikt na jihu Izraele v případě střetu na severu, jak se na tom dohodl s Íránem. Izraelská armáda v odvetě bombardovala nejen pozice Hamásu v Gaze, ale i základnu Lidové fronty pro osvobození Palestiny–Hlavní velení v údolí Bikáa v Libanonu u syrských hranic.
V neděli také Izrael podnikl bezpilotní útok na proíránské milice u syrských hranic v Iráku, který zabil šest členů iráckých Lidových mobilizačních jednotek.
Izraelský premiér Binjamin Netanjahu naznačil, že údery provedl Izrael, varoval všechny sousední země, že zaplatí za každý útok ze svého území, a citoval rčení z Talmudu: „Když tě někdo přichází zabít, vstaň a zabij ho první“.
Náčelník hlavního štábu izraelské armády Avi Kochavi zdůraznil, že íránský bezpilotní útok osobně nařídil a naplánoval Kásim Sulejmaní. Jeho explicitní vyjádření má svůj význam – naznačuje, že by se i Sulejmaní mohl stát terčem cíleného atentátu. Mosad už dokázal zlikvidovat i jiné pečlivě se skrývající nepřátele, jako byl velitel Hizballáhu Imád Mugníja v roce 2008 nebo jeho syn Džihád před čtyřmi lety. Mosad měl ostatně Sulejmaního na mušce už při atentátu na Imáda Mugníju a nezabil ho jen proto, že tehdejší premiér Ehud Olmert slíbil americkému prezidentovi Georgi Bushovi, že zlikviduje pouze Mugníju.
Američané vědí i o současných izraelských úderech v Sýrii a Iráku, jak v pátek potvrdil nejmenovaný americký zpravodajec deníku New York Times. Washington izraelské preventivní útoky proti Íránu podporuje a nebrání jim ani Rusko.
Ani poslední mohutná série úderů však Íránce jistě od dalších pokusů o útok neodradí. A protože se navíc množství Íránců a členů Hizballáhu pohybuje v těsné blízkosti Izraele, bude se konflikt nepochybně stupňovat. Teď byla izraelská armáda uvedena do stavu nejvyšší pohotovosti – Libanon i Irák označily útoky na své území za „vyhlášení války“ a generální tajemník Hizballáhu Hasan Nasralláh slíbil odvetu.
Gita Zbavitelová, ČRo Plus