Novinky ze života komunity

Halle v Německu. Hrůza a  hluboké zděšení

Těmito slovy reagoval Josef Schuster, prezident Ústřední rady Židů v Německu na incident, který se odehrál ve východoněmeckém městě Halle v den, kdy Židé slavili v místní synagoze svůj největší svátek Jom Kipur – Den smíření.Ve chvíli, kdy se ozvaly rány na vstupní dveře, zavládlo zděšení. Uvnitř bylo na bohoslužbě 80 lidí a v tento den byli doslova všichni zapsáni do Knihy života.

Útočník se dlouhé minuty dobýval střelbou, házením molotovových koktejlů a dělbuchů. Pokusil se proniknout také na židovský hřbitov, do jehož brány  rovněž střílel.

Pomocí bezpečnostní kamery synagogy vše sledoval Max Przivorski, předseda místní židovské obce, který také přivolal policii. Pachatelem je německý pravicový extremista, sedmadvacetiletý Stephan B. Jeho motivem byla nenávist k Židům a Arabům.

U synagogy zastřelil jednu ženu, která šla zřejmě náhodou kolem, a pak jednoho muže.

Josef Schuster se také jménem Ústřední rady Židů v Německu kriticky vyjádřil k politické náladě v zemi. Útok na synagogu představuje novou kvalitu pravicového extremismu, změnil také cítění židovských občanů. Šíří se  obavy o bezpečnost a za skandální považuje také nepřítomnost policie u synagogy.

„Spirála násilí se značně zvyšuje,“ prohlásil Michael Friedmann bývalý předseda Ústřední rady Židů v Německu v rozhovoru s redaktorem televize ZDF a označil rovněž politické klima a antisemitismus za  „mimořádně závažný problém“.

Všechny německé sdělovací prostředky věnovaly incidentu v Halle pozornost a připomínají, co v minulosti antisemitismus napáchal. Nemělo by to být dostatečným varováním pro budoucnost?

Erika Bezdíčková

Sdílet:

One Response to “Halle v Německu. Hrůza a  hluboké zděšení”

  1. Vintíř napsal:

    To, že 9. října byl Jom Kipur věděl terorista, ale asi nikdo z vedení spolkové země Sasko-Anhaltsko a už vůbec ne primátor města Halle an der Saale. V amerických kalendářích jsou uvedeny nejvýznamnější židovské svátky, v německýych kalendářích žádná zmínka, židovská tématika se občas objeví v televizi a to v pozdních večerních hodinách, aby to sledovalo co nejméně diváků.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com