Novinky ze života komunity

Gita Zbavitelová: Izrael čekají třetí předčasné volby

Po dvojích letošních volbách v Izraeli a dvou neúspěšných pokusech o sestavení vlády premiérem Binjaminem Netanjahuem ze strany Likud a předsedou uskupení Modrobílá (Kachol Lavan) Benym Gancem nevznikl kabinet ani v třítýdenním období, kdy se o to mohl pokusit kterýkoli poslanec Knesetu. Ve středu tato lhůta vypršela a parlament rozhodl, že Izraelci půjdou 2. března poprvé v dějinách země už k třetím volbám během dvanácti měsíců.

Izrael tak už potřetí přijde o zhruba 800 milionů dolarů, které stát stojí jedno hlasování, nemluvě o dalších milionech vydávaných na platy poslanců, kteří nic nedělají. Izrael nemá už tři čtvrtě roku řádnou vládu, a tudíž ani rozpočet na příští rok ani žádný důležitý zákon, protože prozatímní kabinet je nemůže přijímat.

Nákladné a zbytečné třetí volby vyhovují pouze Netanjahuovi, který věří, že je Likud vyhraje s takovým náskokem, že dá vládní koalici bez problémů dohromady. Průzkumy mu přitom předpovídají další prohru a navíc stejně neřešitelné rozložení sil jako po hlasování v dubnu a září.

Voliči teď budou poprvé vědět, že premiér má jít před soud. Nejvyšší státní zástupce Avichaj Mandelblit se před třemi týdny rozhodl Netanjahua obžalovat ve třech kauzách z korupce, podvodu a zneužití důvěry. V první měl přijímat nákladné dary za obchodní služby, v druhé slibovat majiteli deníku Jediot achronot oslabení jeho hlavního rivala výměnou za pozitivní zpravodajství o své osobě a v třetí, nejvážnější, měl umožnit regulační výhody v hodnotě půl miliardy dolarů pro telekomunikační firmu Bezek za příznivé články o své rodině na zpravodajském serveru, který podnik rovněž vlastní. Podle Mandelblita má před soud předstoupit celkem 333 svědků. Netanjahu se sice zapíše do dějin Izraele jako nejdéle vládnoucí premiér, ale zároveň jako první, který byl obžalován ve výkonu funkce. Hrozí mu až deset let vězení.

Na Mandelblitovo oznámení reagoval hystericky. Znovu označil obžalobu za „puč“ a prohlásil, že prokurátoři a policie si obvinění proti němu „vymysleli“ a mělo by se proti nim zahájit vyšetřování. Jeho ministr spravedlnosti Amir Ochana nařkl státní zastupitelství, že jedná „neprofesionálně“, a dokonce „porušuje zákony“. Dva státní zástupci a Mandelblit jsou dokonce pod policejní ochranou, protože fanatičtí stoupenci Netanjahua jim neustále vyhrožují.

Oznámení obžaloby bylo hlavní hnací silou Netanjahuova přístupu k vyjednávání o vládní koalici. Naznačil sice ochotu vládnout společně s Gancem a v premiérské funkci se střídat, jak to navrhl prezident Reuven Rivlin, ale trval na tom, že se musí funkce chopit jako první, přestože jeho strana zářijové volby prohrála. Podle Modrobílé aliance je důvodem jeho snaha prosadit zákon, který by zakazoval trestní stíhání úřadujícího premiéra a umožnil by mu vyhnout se soudnímu procesu. Beny Ganc byl nakonec ochoten Netanjahuovi první premiérské rotační období přenechat, ale žádal po něm slib, že nebude požadovat imunitu. Netanjahu mu však nevyhověl, a dal tak najevo, že o ni žádat bude.

Netanjahu chce v křesle předsedy vlády zůstat za každou cenu, protože premiér podle zákona nemusí v okamžiku vznesení obžaloby rezignovat, kdežto ministr ano. I tím ovšem Netanjahu je a vede hned čtyři ministerstva – zdravotnictví, sociálních věcí, zemědělství a záležitostí diaspory. Ve čtvrtek slíbil, že se jich vzdá do konce roku.

Objevují se také první známky rebelie v jeho straně Likud. I když se zdá, že převážná většina jeho členů za svým předsedou stojí, někteří začínají tušit, že jako obžalovaný jim nemusí přinést vítězství. Nejhlasitěji se ozývá bývalý ministr školství a vnitra Gidon Saar, který vyzval Netanjahua k demisi a požadoval stranické primárky s úmyslem bojovat o místo nového vůdce. Saar chtěl, aby se konaly v uplynulé třítýdenní lhůtě, a on se tak případně mohl pokusit o sestavení vlády a odvrátit třetí volby. To se však Netanjahuovi nehodilo, takže primárky proběhnou později. Saar bude prvním Netanjahuovým vážným soupeřem za posledních 14 let, ale šance nemá velké, protože většina členů Likudu podporuje svého předsedu.

Podle nejnovějšího prosincového šetření připisuje 41% Izraelců krach jednání o vládě Netanjahuovi a jen 6% Gancovi. A vůbec poprvé si víc Izraelců myslí, že vhodnějším premiérem by byl Ganc než Netanjahu, třebaže rozdílem jediného procenta (38:37).

Nadpoloviční většina veřejnosti (52%) soudí, že Netanjahu by měl odstoupit. Ten to však udělat nehodlá, ačkoli jeho předchůdce Ehud Olmert v roce 2008 rezignoval už v době, kdy ho policie kvůli podezření z korupce teprve vyšetřovala. Izraelský soud ale ve středu v reakci na stížnost Hnutí za kvalitní vládu rozhodl, že Netanjahu zatím může v čele kabinetu zůstat.

Mnoho voličů však bude v březnu zvažovat, zda může vést vládu a chránit zemi člověk, kterého tolik zaměstnávají potíže se zákonem. Bez ohledu na výsledek voleb ale Netanjahu zůstane v křesle prozatímního premiéra ještě řadu měsíců, a pokud nezíská parlamentní imunitu, bude mít dost času, aby podání obžaloby zmařil uzákoněním zákazu trestního stíhání úřadujícího předsedy vlády. Izrael tak zůstává rukojmím jediného politika, který zneužívá svého postavení k řešení vlastních problémů. Jak řekl Beny Ganc, Izrael jde k třetím volbám proto, že Netanjahu chce získat imunitu, aby se vyhnul soudu. A jeho kolega z Modrobílé aliance Jair Lapid varoval Izraelce, aby během nadcházející předvolební kampaně nepouštěli děti k televizorům, protože to bude „festival nenávisti, násilí a hnusu“.

Gta Zbavitelová, ČRo Plus

Sdílet:

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com