Novinky ze života komunity

Rakousko má tyrkysovo-zelenou vládu

Je 17-členná a většinu v ní mají ženy, je jich 9, mužů 8, což je první zvláštností. Druhou je to, že je koalicí dvou dosti odlišných stran – lidovců a zelených – barevně bychom řekli že je to černo – zelená koalice, jenže lidovci ÖVP říkají, že jejich barva již není černá, ale tyrkysová. Průměrný věk vlády je 46 let, je to tedy mladá vláda.

Spolkovým kancléřem je 33-letý lidovec Sebastian Kurz, místopředsedou je vedoucí zelených Werner Kogler. Připomínáme, že Sebastian Kurz byl spolkovým kancléřem předchozí koalice ÖVP s pravicově populistickou FPÖ. V květnu 2019 po aféře Ibiza způsobené předsedou modrých Heinzem-Christianem Strachem se vláda rozpadla. Rakousko pak mělo vládu expertů, lidově řečeno úřednickou vládu.

Spolkový prezident Alexander Van der Bellen při uvedení vlády do úřadu prohlásil, že si přeje, aby nová vláda byla červeno-bílo-červená, tedy vláda všech Rakušanů.

Většinu ministerských křesel (15) obsadili lidovci vzhledem k tomu, že vyhráli volby. Hlavními cíly vlády je ochrana životního prostředí a boj proti ilegální migraci.

Důležité ministerstvo vnitra povede Karl Nehammer. Ministrem zahraničí je Alexander Schallenberg, Klaudia Tannerová je první ženou ve vedení ministerstva obrany. A nyní další překvapení. Alma Zadić za zelené je ministryní spravedlnosti. Narodila se v Bosně. Opoziční straně svobodných se nelíbí, že nazvala jednoho jejich člena neonacistou, nyní řeší soud, zda to byla či nebyla urážka na cti.

Největším kladem nové vlády je to, že koaličním partnerem ÖVP není FPÖ, známé řadou neonacistických a antisemitských prohlášení.

Sdílet:

One Response to “Rakousko má tyrkysovo-zelenou vládu”

  1. Rakousko má novou vládu ... napsal:

    Mladý kancléř S.Kurz sestavil novou vládu a prezident A.Van der Bellen ji uvedl do úřadu.Délka sestavování této vlády nebylo krátké ,ani netrvalo dlouho.Rakousko je náš soused,vítězní lidovci ponesou největší břímě vládnutí.Očekávat,že se opotřebí koaliční partner je pochybný předpoklad,zvlášť ,když je to pro zelené premiérou být vládnoucí stranou.Můžeme čekávat kritické sledování našeho programu budování jaderné energetiky,což není od věci,máme hodně odlišnou strukturu hospodářství.Naši ČS kterou vlastní ErsteBank je slépka nesoucí zlatá vajíčka,uvidíme jaká bude další spolupráce.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com