Novinky ze života komunity

Antisemitismus v Rakousku a Německu

Po srpnovém napadení předsedy židovské obce ve Štýrském Hradci Elie Rosena se konala tisková konference, na které se k tomuto činu a vzrůstajícímu antisemitismu v Rakousku vyjadřovali ministr vnitra Karl Nehammer, prezident vídeňské židovské obce Oskar Deutsch a sám napadený.

Muž, který napadl předsedu židovské obce Elia Rosena jednal z přesvědčení, že za všechno zlo jsou vinni Židé, tak jak mu to vtloukali do hlavy v jeho bývalé vlasti Sýrii.

Ministr vnitra Nehammer prohlásil, že útočník je 31-letý uprchlík ze Sýrie, který žije v Rakousku již 6 let a je přesvědčený antisemita, odmítá společenské zřízení Rakouska a je homofobní. Proti němu bylo započato řízení, které by mělo ukončit jeho azyl v Rakousku.

Na otázku novinářů, jaká opatření chystá ministerstvo vnitra, aby se podobné útoky neopakovaly, řekl ministr, že židovská zařízení budou lépe střežena a chráněna.

Elie Rosen upozornil, že islamistický antisemitismus je jen částí všeobecného antisemitismu a že již před rokem 2015 se konaly útoky na židovská zařízení ze strany pravicových extremistů.

K problému antisemitismu v Rakousku promluvily také členky vlády Karoline Edtstadler a Susanne Raab (obě ÖVP). Edtstadler zdůraznila, že Rakousko se zavázalo zajistit Židům bezpečný život. Raab hovořila o útoku na hodnoty rakouské společnosti a že je třeba vzít pod lupu politický islamismus, jehož součástí je antisemitismus. Všechny anylýzy potvrzují to, že přílivem uprchlíků z arabských zemí vzrostl antisemitismus nejen v Rakousku, ale také v Německu.

Německý spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier ostře kritizoval to, že neonacisté využili demonstraci proti opatřením vlády ve věci corony, která se konala v Berlíně. Před parlamentem mávali neonacisté říšskými černo-bíle-červenými vlajkami, které používají jako náhrady vlajky s hákovým křížem. Nacistické symboly jsou v Německu zakázány. Policie zde selhala, proto se uvažuje o lepší ochraně budovy parlamentu. Hodně se v Německu mluví o boji proti antisemitismu, ale skutek zatím utek.

DS

Sdílet:

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com