Novinky ze života komunity

Gita Zbavitelová: Izrael dokáže naočkovat všechny své obyvatele do konce února

Izrael očkuje jako divý, ale přesto prodloužil lockdown.

S očkováním vakcínou Pfizer začal 20. prosince a Modernou 7. ledna. V devítimilionovém Izraeli mělo v sobě ve čtvrtek večer první dávku už skoro dva a půl milionu lidí a přes 850 000 i druhou. Už 15. ledna dostaly alespoň jednu tři čtvrtiny všech osob starších 60 let a do začátku února mají být plně naočkovány všechny. Vakcínu dostalo dokonce i 73% vězňů; zbytek ji nechce. Od začátku tohoto týdne ji smějí dostávat i lidé nad čtyřicet let, ale často ji získají i mladší, protože na konci dne někdy zbývá a jinak by se musela vyhodit, což se v počátcích celé akce stávalo. Jen ve čtvrtek bylo očkováno skoro 224 000 lidí. Izraelci dobře vědí, že bez vakcinace se k normálnímu životu nevrátí, a tak o ni mají obrovský zájem.

Tuto rychlost umožňují nejen izraelské schopnosti, ale i dohoda, kterou země uzavřela s firmou Pfizer – dělá jí pokusného králíka. Zatímco Pfizer svou vakcínu testoval na asi 40 000 dobrovolnících, teď dostává odborné informace o statisících.

Izrael například zjistil, že vakcína vyvolala alergické reakce u zhruba 5% lidí. Patří k nim obtížné dýchání, bolení hlavy, oteklý jazyk, rty nebo hrdlo, vyrážka, horečka, nevolnost či únava. V asi dvaceti případech byl zaznamenán dokonce anafylaktický šok a třináct lidí postihla periferní obrna lícního nervu. Lékaři zatím netuší, co je příčinou těchto reakcí, ale všechny velmi brzy ustoupily. Izraelská alergologická a imunologická společnost vydala ve čtvrtek prohlášení, že vakcína Pfizer nepředstavuje pro alergiky zásadní nebezpečí a všichni by se měli nechat očkovat.

Vědci také zjistili, že týden po první vakcíně má protilátky pouhé jedno procento naočkovaných, tedy méně, než Pfizer avizoval, ale po dvou týdnech už celá polovina. Mezi první a druhou dávkou se nakazilo skoro 13 000 lidí. Izrael rovněž potvrdil, že týden po druhé dávce je člověk imunní a nešíří nákazu. Zdá se také, že Pfizer chrání i proti novým mutacím koronaviru.

Navzdory dodávaným vědeckým poznatkům Izrael za vakcíny draze platí – podle některých zdrojů vydá za Pfizer a Modernu v přepočtu více než šest a půl miliardy korun.

I když je však už naočkováno 27% obyvatel první dávkou a 9% druhou, dál roste počet nakažených. Když jich bylo čtyři dny po sobě 8000 denně, vláda 8. ledna zpřísnila už tak dost dusivá opatření. Kromě zavřených obchodů, restaurací a škol jsou na výjezdech z měst kontrolní stanoviště, aby se nikdo nevzdálil z domova víc než jeden kilometr. Izraelci nesmějí odletět ze země a navrátilci z ciziny musí na dva týdny do karanténního hotelu. V pondělí počet nově infikovaných přesáhl 10 000, a tak vláda od pátku lockdown prodloužila až do konce ledna, třebaže v druhé polovině týdne začala čísla klesat na zhruba 7000 denně. A protože uzavírka už nemůže být striktnější, zpřísnily se pokuty za porušení nařízení; například Izraelec, který se vrátí z ciziny bez negativního testu, zaplatí v přepočtu skoro 17 000 korun.

Příčinou růstu nakažených jsou podle hlavního epidemiologa Nachmana Aše nové mutace koronaviru z Británie a Jižní Afriky, které tvoří až 40% všech infikovaných. Počet nemocných neklesá a přibývají mrtví – v pátek jich měl Izrael přes 4200. Soukromé nemocnice, které jsou závislé na finančních darech soukromníků, jsou na hranici svých možností; kolabují přístroje, docházejí léky a není kam ukládat pacienty. Tyto nemocnice varují, že jestli jim vláda nedá peníze, nebudou od neděle moci přijímat nové nemocné.

Přesto ministerstvo zdravotnictví chystá už teď uvolňování opatření. Bude probíhat pozvolna a ve třech fázích. Až to půjde, otevřou se nejprve školy pro děti do 10 let a obchody a uvolní se cestování; v druhé se otevřou všechny ostatní školy a ve třetí hotely, posilovny, bazény a restaurace. Už v druhé fázi by se také měly zavést průkazy pro naočkované oběma dávkami ve formě mobilní aplikace, která držitelům umožní vstup na kulturní a sportovní akce, konference nebo do divadel, kin a muzeí a také cestování. Kulturní instituce by se jim měly otevřít už za dva týdny, ale jen na 75% kapacity. Tyto průkazy budou patrně vyžadovány i v restauracích, nákupních střediscích, posilovnách nebo hotelech, ale nikoli ve školách, modlitebnách, veřejné dopravě nebo na pracovištích. Izrael také zatím nebude uznávat potvrzení o očkování v jiné zemi, protože jeho požadavkům neodpovídají třeba vakcíny z Ruska a Číny; každý příchozí půjde do karantény, kterou bude moci opustit až po testu protilátek. A všichni Izraelci budou dál muset nosit roušky. Epidemiolog Nachman Aš se však domnívá, že po 31. lednu už nebude třeba prodloužit lockdown.

Vakcinace probíhá tak rychle nejen díky dohodě s Pfizerem, ale i kvůli předčasným volbám 23. března. Premiér Binjamin Netanjahu chce tvrdit, že právě on epidemii zvládl a jen díky němu se země vrátila k normálnímu životu. Původním cílem bylo pět a čtvrt milionu lidí do konce března, ale jestli bude vakcinace pokračovat současným tempem, bude už koncem února naočkováno všech devět milionů Izraelců.

Gita Zbavitelová, ČRo Plus

Sdílet:

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com