Novinky ze života komunity

Gita Zbavitelová: Izrael už plně naočkoval třetinu populace a teď láká odmítače vakcín

Zatímco v Česku umírá denně až 150 lidí a počet mrtvých se blíží 20 000, v Izraeli množství zemřelých k pondělku nedosáhlo ani 5600. A zatímco u nás leží vakcíny ve skladech, třebaže je země naléhavě potřebuje, Izrael očkuje tak rychle, že mu už scházejí zájemci.

Přesto bylo v pondělí naočkováno první dávkou skoro 4,5 milionu Izraelců, tedy 46% obyvatel, a obě už dostaly téměř tři miliony lidí. A jelikož další tři miliony se očkovat nebudou, protože jde o děti nebo osoby, které covid-19 prodělaly, zahájily proces vakcinace dvě třetiny populace. Premiér Netanjahu doufá, že za dva týdny bude naočkováno 95% všech osob starších 50 let.

V poslední době však zájem o vakcínu výrazně poklesl, přestože dnes se už může nechat naočkovat každý Izraelec nad 16 let, a dokonce i žadatel o azyl či zahraniční dělník. Izrael se chystá naočkovat i 100 000 Palestinců, kteří do země přijíždějí každý den pracovat. Hlavními odmítači vakcinace jsou ultraortodoxní židé, jichž umírá čtyřikrát víc než ostatních lidí, a izraelští Arabové, kteří vakcínám nedůvěřují.

I tak ale čísla výrazně klesají a devítimilionový Izrael měl o víkendu jen okolo 1200 nově nakažených denně a reprodukční číslo 0,79. Vláda proto po dlouhém třetím lockdownu, který trval od konce prosince, výrazně uvolnila restrikce. Už dva týdny smějí Izraelci do přírody nebo ke kadeřníkovi a od pátku se jich může venku sejít dvacet a v interiéru deset. V lokalitách s nejnižším výskytem nákazy, kde jsou už druhý týden otevřené školky a první až čtvrté třídy, teď školy otevřely i všechny ostatní třídy s výjimkou sedmých až jedenáctých, které budou ještě nejméně dva týdny pokračovat v distanční výuce. Stejně dlouho zůstane zavřené také mezinárodní letiště a nejméně ještě týden i restaurace.

V neděli se však otevřely obchody, tělocvičny, hotely, nákupní centra, kina, muzea, knihovny i synagogy – ale do posiloven, bazénů, hotelů a na kulturní a sportovní akce budou smět pouze očkovaní anebo vyléčení. Izrael pro ně od neděle zavedl takzvané „zelené propustky“, jimiž se lidé musí prokazovat. Pokud policie přistihne v určených prostorech někoho bez ní, hrozí mu přísný trest, stejně jako majiteli podniku, který takového člověka vpustí. A její padělatel může skončit i ve vězení.

„Zelená propustka“ má formu mobilního kódu potvrzujícího očkování nebo prodělanou nemoc, anebo vytisknutého certifikátu s prozatímní platností na šest měsíců. Ministerstvo zdravotnictví doufá, že propustka přiměje skoro dva miliony odmítačů vakcín, aby se nechali naočkovat. Další motivací je cestování. Kabinet se dohodl s Řeckem a Kyprem na vzájemném otevření turistiky pro držitele „zelené propustky“ bez nutnosti karantény v cílové zemi. O stejné dohodě jedná i s Británií, Estonskem, Rumunskem, Srbskem, Gruzií a Seychelskými ostrovy. O Česku se neuvažuje; to patří k nejnebezpečnějším zemím na světě.

          Očkovací kampaň bojuje proti dezinformacím a dementuje fake news na sociálních sítích. Váhavce vláda na očkování láká jako československá normalizační kina důchodce na sovětské filmy za párek s hořčicí – podává zdarma nejrůznější pokrmy od pizzy až po hummus či šoulet. Mobilní týmy zřizují stanoviště před velkými obchody jako IKEA nebo ve větších podnicích, a různé firmy, jako optiky, nabízejí očkovaným slevy. Úspěšné bylo očkování před telavivským barem za pivo nebo džus do kelímku nebo „vakcinační“

diskotéka pro teenagery v Cholonu za batoh a poukaz na zmrzlinu.

Ministr zdravotnictví Juli Edelštejn zdůraznil, že nikdo nebude k očkování nucen, ale odmítač nebude mít taková privilegia jako naočkovaný – nebude smět za žádnou zábavou. A pokud se bude systém „zelené propustky“ obcházet, vláda znovu zavede lockdown.

Izrael také nahromadil další poznatky o vakcíně Pfizer a covidu. Pfizer dva týdny po druhé dávce zabraňuje úmrtí, chrání před vážným průběhem nemoci a snižuje hospitalizaci ze skoro 99%. Koronavirem se nakazila jen jedna desetina procenta naočkovaných a nikdo nezemřel. Rovněž se potvrdilo, že už první dávka Pfizeru chrání člověka před nákazou dva až čtyři týdny po aplikaci ze 75%. Ministerstvo zdravotnictví také doporučilo, aby jednu dávku Pfizeru dostávali i lidé, kteří covid prodělali, ale nejdříve tři měsíce po vyléčení. Vědci rovněž zjistili, že skoro polovina vyléčených pociťuje ještě šest měsíců následky nemoci, jako je ztráta čichu a chuti, kašel, horečka, dušnost, nevolnost, poruchy paměti nebo padání vlasů. Izrael také úspěšně testuje pět různých léků pro vážně a kriticky nemocné pacienty a v pokročilém stadiu vývoje je i nosní sprej, který zabraňuje nákaze.

Izrael má vítězství nad epidemií na dosah, ale ještě mu to může zkazit nadcházející svátek Purim, který vloni vyvolal vzestup nákazy. Podle expertů je britská mutace nejen mnohem nakažlivější, ale i o 70% smrtelnější. Kvůli ní je v izraelských nemocnicích stále víc dětí a teenagerů a lidé mladší 40 let dnes tvoří skoro 80% nových přírůstků.

Gita Zbavitelová, ČRo Plus

Sdílet:

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com