Novinky ze života komunity

Ohlédnutí za Wimbledonem a bagel pro Federera

Bylo to 13 pracovních dnů a jedna volná neděle od 28.06. do 11.07.2021.

Novak Džokovič, ve Wimbledonu nasazený jako 1, je na nejlepší cestě letos získat Golden Slam, tedy vyhrát všechny 4 grand slamy. Ty první tři již má v kapse a tak zbývá jen US Open.

Džokovičovým finálovým soupeřem byl Ital Mateo Berrettini (7), nad kterým zvítězil 6:7, 6:4, 6:4, 6:2.

Dámskou dvouhru vyhrála světová jednička Australanka Ashleygh Barty. Důstojnou sopeřkou ve finále jí byla Karolína Plíšková (7). Ta prohrála první set 3:6, ale ve druhém „se vzpamatovala“ a vyhrála ho 7:6, třetí set Karolína prohrála 3:6. Výkon Plíškové kladně hodnotilo obecenstvo a také John McEnroe.

Ve čtyřhře dospělých zkušený Izraelec Jonathan Erlich s partnerem Andrejem Vasilevským z Běloruska prohráli v prvním kole s nasazenými jedničkami – chorvatskou dvojicí Mektič / Pavič. Ti turnaj vyhráli.

Dámskou čtyřhru vyhrály Su-Wei Hsieh z Tajwanu (Chinese Taipei) s Belgičankou Elise Mertens.

Smíšenou čtyřhru vyhrál pár Neal Skupski z Británie s Američankou Desirae Krawczyk.

Vzhledem k tomu, že sledujeme mladé talenty, tak uvádíme i juniorskou soutěž.

Finále chlapecké dvouhry bylo americkou záležitostí. Victor Lilov – Samir 5:7, 3:6. Jen tak mimochodem uvádíme, že ve 3.kole Lilov porazil Vojtěcha Petra a soupeřem Samira Banerjeeho v 2.kole byl Peter Benjamin Privara ze Slovenska.

Dvouhra děvčat byla zajímavější, než chlapecký singl. Nastasja Mariana Schunk z Německa, hrála se Španělkou Ane Mintegi Del Olmo, která zápas nad německou talentovanou nadějí vyhrála 2:6, 6:4, 6:1.

Z Izraele hrál juniorku Orel Kimhi, z kvalifikace postoupil do hlavní soutěže. V 1.kole byl jeho soupeřem Brit Derrik Chen a ten Izraelce porazil dvakrát 6:2. Orel Kimhi hrál též čtřhru, jeho partnerem byl Australan Philip Sekulic. Do druhého kola ale nepostoupili.

Nakonec zajímavost z hlavní soutěže s otázkou „Jaký je rozdíl mezi kanárem a bagelem?“ Odpověď: V tenisu žádný.

V semifinále nenasazený Polák Hubert Hurkacz porazil šestku turnaje Rogera Federera 6:3, 7:6, 6:0. Třetí set, jak je patrno, prohrál „Maestro“ s nulou. Česky se tom říká, že dostal kanára. Anglicky je to BAGEL. Čtenáři ŽL jistě vědí, co bagel je . V angličtině běžné slovo z jidiš a jak čteme v Oxford English Dictionary je to a ring shaped bread roll with a heavy texture. Podobá se nule a tak Federer dostal bagela, kterého prý na turnajích předtím nikdy nedostal.

Ve druhém setu se hrál tie-break. Ten vymyslel v roce 1963 Američan Jimmy van Alen a v roce 1970 byl zařazen do tenisových pravidel.