Novinky ze života komunity

Útěk palestinských teroristů vyvolal násilnosti v Izraeli

V Izraeli se v posledních dnech výrazně zhoršila bezpečnostní situace – příčinou je útěk šesti nebezpečných palestinských vězňů ze severoizraelské věznice Gilboa v pondělí 6. září. Jeden z uprchlíků, Zakarja Zubejdí, je bývalým velitelem teroristické skupiny Brigády mučedníků od Al-Aksá, která za druhé intifády zabila stovky Izraelců. Ostatních pět vězňů je z teroristické skupiny Islámský džihád a čtyři z nich si odpykávali doživotí za vraždy.

Šlo o závažné zanedbání bezpečnosti věznice – pětice členů Islámského džihádu spolu bydlela cele, z které došlo k pokusu o útěk už v roce 2014, a Zubejdí dostal později povolení nastěhovat se k nim. Otvor u toalety vyhloubený před sedmi lety byl sice údajně zabetonován, ale ne už prostor pod sprchou, kudy vězňové utekli tentokrát. Pod podlahou se doplížili až ke zdem věznice a za nimi se prohrabali ven. Tři z nich se pokusili o útěk už dříve, ale přesto směli sdílet stejnou celu. Únikový otvor údajně hloubili od prosince, aniž si toho vězeňská služba všimla, a nákres věznice se dal najít na internetu. Jedna strážní věž nebyla obsazená a na druhé hlídka v době úniku spala. Na podezřelé osoby upozornil policii taxíkář, ale když policisté chtěli do věznice telefonovat, zjistili, že má nová telefonní čísla, která nedostali, a museli je hledat, takže uprchlíci měli dost času se ukrýt. Věznici teď čeká důkladné vyšetřování.

Uprchlí vrahové se okamžitě stali palestinskými národními hrdiny a jejich útěk oslavoval celý Západní břeh i Pásmo Gazy. Palestinská samospráva se tak ocitla v prekérní situaci – teroristy na svém území nechce a její bezpečnostní složky navíc k nelibosti mnoha Palestinců spolupracují s Izraelem. Samospráva musí oslavy podporovat, ale tím posiluje své největší soupeře Hamás a Islámský džihád. Zároveň však vrahy, kteří si odpykávají tresty v izraelských věznicích, financuje pravidelnými tučnými rentami.

Početné demonstrace na podporu uprchlíků se konaly i ve východním Jeruzalémě a na Chrámové hoře u mešity Al-Aqsá. Palestinci na mnoha místech útočili na izraelské vojáky a policisty kamením, zápalnými lahvemi, ale i střelnými zbraněmi s ostrými náboji. Řada lidí byla zraněna. Z Pásma Gazy vylétlo několik raket a v Izraeli a na Západním břehu došlo k několika pokusům o útok nožem na Izraelce – minulý pátek na policistu v jeruzalémském Starém Městě, v pondělí na dva vojáky na Západním břehu a dva izraelské civilisty na autobusovém nádraží v Jeruzalémě a ve středu na Izraelce v Jaffě. Izraelská bezpečnostní služba Šin Bet zmařila jeden blíže neupřesněný větší útok, jímž chtěli teroristé „vyjádřit solidaritu s uprchlými vězni“. Vzbouřili se i Palestinci v izraelských věznicích a podpalovali cely.

Čtyři z šesti vězňů, hladoví, neozbrojení a vyčerpaní, byli překvapivě dopadeni díky spolupráci izraelských Arabů. Obyvatelé arabské vesnice Naura na severu Izraele je odmítli zavézt do Dženínu na území palestinské samosprávy, a když se pak šestice rozdělila do dvojic, Arabové si všimli podezřelých individuí a nahlásili je izraelským úřadům.

Dva poslední vězňové byli na svobodě až do nedělního rána. Nakonec byli lokalizováni v Dženínu, nejnebezpečnějším městě na území samosprávy. Je baštou Islámského džihádu na Západním břehu, žijí tam ti nejodbojnější radikálové a město je plné zbraní. Už za druhé intifády se tam cvičili sebevražední atentátníci. V Dženínu si netroufají zasahovat ani bezpečnostní síly samosprávy, která je tam velmi nepopulární. Když do města vstoupí, vždycky vypukne přestřelka, a izraelští vojáci tam riskují životy. Případná smrt či ztráty na životech Dženínců, ale i pouhý izraelský zásah mohou vyvolat násilí, útoky na Izraelce i rakety z Pásma Gazy. Stačí málo a může vypuknout povstání na celém Západním břehu.

Operace nakonec proběhla bez ztrát na životech. Izraelská armáda odlákala pozornost případných „obránců“ vysláním velkého počtu vojáků na jiný konec města, než kde chtěla zasáhnout, aby předešla bitvě, a dům, kde se vězňové skrývali, obklíčilo jen zásahové komando. Uprchlíci se nakonec vzdali bez boje. Vzápětí v Dženínu vypukly nepokoje – Palestinci začali na stahující se vojáky střílet a házet po nich výbušniny a několik ozbrojenců bylo zraněno. Po třinácti dnech je hon na nebezpečné vrahy u konce, ale palestinský hněv nad jejich zadržením může mít ještě násilné dozvuky nejen v Dženínu.

Gita Zbavitelová, ČRo Plus

Sdílet:

One Response to “Útěk palestinských teroristů vyvolal násilnosti v Izraeli”

  1. Denny napsal:

    Zakaria Zubeidi – Le Figaro o něm píše, že je ennemi public numéro un d’Israel.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com