Novinky ze života komunity

Německé volby jsou demokratické, ale poněkud složité. Čeká nás „semafor“?

Merkelová po 16 letech odchází. Všichni spekulují, jaký to bude mít vliv na Německo

Po šestnácti letech vládnutí odstupuje kancléřka Angela Merkelová členka křesťanských demokratů CDU. V roce 2017 dlouhá jednání o vytvoření tzv. Jamaika koalice (podle jamajské vlajky černo-žluto-zelené) byla neúspěšná, Christian Lindner, předseda liberálů FDP (to jsou žlutí) prohlásil, že nevládnout vůbec je lepší, než vládnout špatně a jednání s CDU (tedy černými) a Zelenými opustil. Byla tedy tehdy vytvořena vláda velké koalice CDU a SPD.

Letošní volby vyhrála SPD s malým náskokem před CDU/CSU – 25,7%: 24,1%. Kandidátem SPD na kancléře je Olaf Scholz, kandidátem křesťanských stran CDU a CSU je Armin Laschert.

Vzhledem k tomu, že nikdo nechtěl, aby pokračovala velká koalice tzv. GroKo, je třeba vytvořit vládu ze tří stran – buď tzv Semafor, tedy červeno-žluto-zelenou koalici nebo tzv.Jamaika koalici – černo-žluto-zelenou.

Zelení se ve volbách umístili jako třetí se 14,8% před liberální FDP s 11,5%. Zelení preferují spojení s SPD, FDP naopak s CDU/CSU. Obě strany jednaly nejdříve spolu, pak každá z nich jednala jak s „černými“ tak i „červenými“.

Ve čtvrtek 7.10. pak FDP společně se Zelenými jednali se sociálními demokraty o vytvoření tzv.semaforové koalice. Přičemž nevyloučili ani následné jednání s křesťanskými stranami CDU/CSU. Jednání pokračují v pondělí, víkend budou média věnovat analýzám. Zatím to vypadá, že se „Semafor“ podaří. CDU po 16 letech usnula na vavřínech, mladí volí Zelené a liberály, velká koalice se jim nelíbila.

Jisté je, že jednání budou trvat dlouho. Přednost v jednáních je dána německým problémům, o zahraničí se bude jednat později. Angela Merklová se starala o dobré styky se sousedy a velkou důležitost přikládala dobrým stykům s Izraelem a boji proti antisemitismu v Německu.

Nakonec zvláštnost německých voleb:

Každý volič má 2 hlasy, důležitější je ten druhý, tím volí politickou stranu do parlamentu, prvním hlasem volí přímo poslance svého volebního obvodu, který je na volebním lístku jmenovitě uveden. Nemusí to být kandidát strany, které dal 2.hlas.

Před volbami vyzýval kandidát SPD na kancléře Olaf Scholz voliče, aby oba hlasy dali sociální demokracii.

Která koalice nakonec vytvoří vládu není sice v nedohlednu, ale média varují, aby vánoční projev nemusela letos říkat Angela Merkelová.

Sdílet:

4 Responses to “Německé volby jsou demokratické, ale poněkud složité. Čeká nás „semafor“?”

 1. Denny napsal:

  Tomáš má pravdu v tom, že liberálové a Zelení jsou jak voda a oheň, jenže velkou koalici zatím nikdo nechce.Líbí se mi i to, že velká koalice by byla v obráceném gardu. CDU je v krizi.

 2. Karel Procházka napsal:

  Složité volby nejsou dobrým znamením. Každý novinář zplodí pár řádek, a je za vodou, má vyděláno. Čtenář ovšem po přečtení podobných článků, ať už na téma německých, nebo českých voleb, není o nic chytřejší. Správný by asi byl názorný početní příklad, respektive několik podrobných příkladů na dané téma.

 3. Tomáš napsal:

  Výsledek německých voleb je v podstatě pat. FDP a Zelení to je jak oheň a voda. Bude to dlouhé vyjednávání, ale jako řešení může vzniknout velká koalice v obrácenem gardu. Bylo by to prijatelné řešení pro všechny.

 4. Tomáš napsal:

  Výsledek německých voleb je v podstatě pat. FDP a Zelení to je jak oheň a voda. Bude to dlouhé vyjednávání, ale jako řešení může vzniknout velká koalice v obráceně gardu. Bylo by to prijatelné řešení pro všechny.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com