Starý židovský hřbitov v dnešní Studentské ulici se stal v úterý 2. listopadu místem tradičního pietního setkání připomínajícího výročí úmrtí bývalého vrchního prostějovského rabína Cvi Jehošui Horowitze.
Zastoupení na pietním setkání u hrobu rabína Horowitze bylo vskutku reprezentativní. Společně si tuto osobnost připomněli studenti vídeňské ješivy s vrchním vídeňským rabínem Arie Folgerem, do Prostějova přijel i brněnský rabín Menaše Kliment, předseda Federace židovských obcí Petr Papoušek, nechyběl rabín Louis Kestenbaum, jehož dobročinná nadace jedná s městem Prostějovem o rehabilitaci starého židovského hřbitova a účastnil se i nedávno jmenovaný předseda americké komise pro záchranu kulturního dědictví ve světě Paul Packer, který přijel společně se zástupkyní americké ambasády, nechyběli členové spolku Hanácký Jeruzalém.
Ještě před samotným pietním aktem u hrobu Horowitze se zástupci židovských organizací a velvyslanectví USA podívali na nový židovský hřbitov za Brněnskou ulicí, kde jsou prozatím uloženy nalezené náhrobní kameny ze starého hřbitova. Celkem se podařilo nalézt přes dvě stovky náhrobků nebo jejich fragmentů, objemově největší z nich je náhrobek lihovarníka Jakoba Schreibera, který byl letos nalezen v chatové oblasti u Plumlova.
„Všechny nalezené náhrobky jsou na novém hřbitově uloženy provizorně. Je třeba vrátit je tam, kam patří. Tedy sem na starý židovský hřbitov. Není možné marnit další čas, ale naopak provést rehabilitaci starého hřbitova co nejdříve,“ uvedl rabín Louis Kestenbaum na začátku pietního aktu u hrobu rabína Horowitze na starém židovském hřbitově.
„Faktem je, že covid naše společně deklarované úsilí rehabilitovat starý židovský hřbitov zbrzdil, ale tento záměr trvá. Navrhli jsme do rozpočtu, který projedná prostějovské zastupitelstvo, částku na projektovou dokumentaci a věřím, že tento návrh bude schválen,“ prohlásil prostějovský primátor František Jura.
Starý židovský hřbitov v Prostějově ve Studentské ulici je kulturní památkou. O jeho rehabilitaci se jedná od roku 2013. Pietní místo, kde odpočívají bezmála dvě tisícovky prostějovských občanů židovského původu, doznalo před dvěma lety první konkrétní změny, a to právě umístěním repliky náhrobku rabína Horowitze. Pietní úprava celé plochy spočívá dle návrhu nadace Kolel Damesek Eliezer v přesunu parkovací plochy a chodníků, ohraničení hřbitova živým plotem a vhodném architektonickém zakomponování nalezených náhrobků z tohoto hřbitova zpět na posvátnou plochu, kterou hřbitov je.