Milí čtenáři, dlouho ŽL neotiskly žádný článek o deskové hře zvané šachy. Z televize a sportovních zpráv jste se jistě dozvěděli, že se konalo mistrovství světa v této královské hře.
Mistr světa Nor Magnus Carlsen se v souboji o titul mistra světa utkal s Ianem Nepomniachtchim (Jan Něpomňaščij) z Ruska. Tento soupeř mu nikdy neseděl, ale tentokrát prolomil Nor smůlu.
Mistrovství se konalo v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Na oficiální návštěvě je tam právě izraelský ministerský předseda Naftali Bennet.
Hrálo se od 26.11. a plánováno bylo do 15.12., to pro případ, že by se muselo hrát 14 partií. Bylo stanoveno, že vítězem bude ten, kdo dosáhne skóre 7½, další partie sa pak již hrát nebudou.
Jan Něpomňaščij získal čest být vyzyvatelem mistra světa tvrdým bojem v turnaji 8 šachistů, kde každý hrál s každým a turnaj vyhrál právě on.
Prvních 5 partií skončilo nerozhodně, takže to bylo 2 ½ : 2 ½.
V 6.partii nastal obrat – vyhrál ji Carlsen, 7. partie skončila remízou a 8.partii vyhrál Magnus Carlsen, skóre tedy bylo 5: 3 pro současného mistra světa. Takže mu k novému titulu chybělo ještě 2 ½ bodů. Po třetím volném dni následovala 9. partie, kterou vyhrál Carlsen, nyní měl 6 bodů. V 10. partii se soupeři shodli na remíze, celkové skóre bylo 6 ½ : 3 ½.
Potom již nikdo nepochyboval o tom, že Carlsen titul obhájí, což se též stalo – vyzyvatel 11. partii prohrál, Magnus Carlsen dosáhl předepsaných 7 ½ bodů.
Nakonec ještě poznámka, že v kapitalismu není nic zadarmo (to, že v socialismu to bylo jinak, je pověra šířena komunisty), a tak si Carlsen za mozkovou námahu odvezl 1,2 milionu $. Ani Jan Něpomňaščij nevyšel naprázdno, obdržel 800 tisíc $.
Magnus Carlsen je mistrem světa, a to již od roku 2013.
————————————–
Ještě dodatek. Prvním mistrem světa v šachu v letech 1886-1894 byl Wilhelm Steinitz, který se narodil 14.5.1846 v Praze a zemřel v New Yorku 12.8.1900.
Na popud Českého šachového svazu byla v Praze na budově Filozofické fakulty na počest Wilhelma Steinitze umístěna 30.6.2004 pamětní deska tehdejším prezidentem České republiky Václavem Klausem a tehdejším 1.místopředsedou Židovské obce v Praze Davidem Stecherem. Desku vytvořil sochař Vladimír Oppl.
Ve Vídni v roce 2009 byla lávka přes Dunaj Nordsteg na počest Wilhelma Steinitze přejmenována na Steinitzsteg.
Victor Spielmann exkluzivně pro ŽL
DOPLNĚK: Na známce je kromě jména Garri Kasparow též uveden soupeř: počítač DEEP BLUE.
Novinka pro šachisty: Německá pošta vydala známku v hodnotě 1,10 € s figurou dámy a jménem Garri Kasparow
GENS UNA SUMUS je heslem Mezinárodní šachové federace a překládá se jako Jsme jedna rodina.