Novinky ze života komunity

Izrael podává čtvrtou dávku vakcíny vybraným skupinám

Izrael po zhruba desetidenním váhání začal jako první na světě očkovat vybrané skupiny obyvatel čtvrtou dávkou vakcíny proti koronaviru. Nejvýše postavený lékařský odborník, generální ředitel ministerstva zdravotnictví Nachman Aš, ji v neděli po důkladném prostudování údajů o nové variantě omikron povolil pro Izraelce starší 60 let, zdravotníky a osoby s oslabenou imunitou, a to čtyři měsíce po podání třetí dávky. Rozhodl také, že třetí dávka se bude podávat už tři měsíce po té druhé místo dosavadních pěti, protože studie jedné izraelské nemocnice ukázala, že účinnost vakcíny Pfizer proti nákaze omikronem zeslábne po pěti měsících téměř na nulu. A právě probíhající izraelský výzkum naznačuje, že čtvrtá dávka posiluje množství protilátek pětinásobně.

Vládní poradní tým expertů čtvrtou dávku doporučil už týden před koncem roku a vláda ji okamžitě schválila, ale proti se postavilo několik předních imunologů, kteří to označili za nezodpovědné a vědecky nepodložené. Nachman Aš vládní rozhodnutí pozastavil a pustil se do zkoumání poznatků ze zemí, kde je omikron už rozšířený.

Výsledkem je souhlas s podáváním čtvrté dávky jen vybraným skupinám. Podle ministerstva zdravotnictví se zatím o plošném očkování neuvažuje, ale zřejmě se o něm bude v nejbližší době diskutovat. Izrael začal s vakcinací už na sklonku roku 2020 a mnoha lidem účinnost vakcíny zeslábla.

Vláda chtěla začít čtvrtou dávku podávat v situaci, kdy bylo v Izraeli jen asi 500 potvrzených případů omikronu, a od té doby nákaza prudce vzrostla. Za poslední týden stoupl počet nově infikovaných z 1800 denně na úterních 12 000, vůbec nejvíc za celou epidemii. Laboratoře nestíhají testovat a experti varují, že skutečné množství nakažených může být mnohem vyšší. Přibývá i počet hospitalizovaných, třebaže pomalu – Izrael měl ve středu jen 125 vážně nemocných a 90% tvořili neočkovaní lidé. Velmi málo Izraelců také umírá – celkový počet zemřelých ještě nedosáhl 8300, což je skoro čtyřiapůlkrát méně než v Česku, které má jen o zhruba milion obyvatel více.

Izraelští odborníci však očekávají, že počet hospitalizací dramaticky stoupne – na konec ledna jich předpovídají až tři tisíce. Podle některých modelů by se mohly během půldruhého měsíce nakazit až čtyři miliony Izraelců, tedy skoro polovina obyvatel. Bývalý generální ředitel ministerstva zdravotnictví, profesor Rony Gamzu, je přesvědčen, že omikron dostane tolik lidí, že Izrael získá kolektivní imunitu. Pesimisté varují, že se zhroutí zdravotnictví, a vláda proto nařídila nemocnicím chystat lůžka navíc a nakoupila zásoby pilulek firmy Pfizer proti covidu, které chrání před hospitalizací i smrtí rizikových pacientů z 90%. Podle odborníků může pilulka zachránit život až padesáti těžce nemocným denně.

V Izraeli navíc vypukla i epidemie chřipky, která vloni díky lockdownům vůbec neproběhla – na přelomu roku leželo v nemocnicích skoro 1900 chřipkových pacientů a lékaři se bojí, že budou muset řešit dvě různé epidemie současně. V posledním prosincovém týdnu dokonce v městě Petach Tikva zemřela neočkovaná těhotná žena nakažená koronavirem i chřipkou zároveň. Byl to zřejmě první případ takové dvojité nákazy na světě.

Někteří experti už začínají připouštět, že bude možná nutný další přísný celoplošný lockdown, který kabinet donedávna kategoricky odmítal. Prozatím však od pátku změnil jen systém testování. Aby zmenšil nekonečné fronty u testovacích stanic, vyhradil testy PCR jen pro osoby starší šedesáti let a rizikové skupiny. Ostatní budou podstupovat antigenní test, který si budou smět udělat i sami doma. A pokud budou negativní, nemusí do karantény.

Navzdory zhoršující se situaci chce však vláda zrušit zákaz vstupu zahraničních návštěvníků do země. Platil půldruhého roku až do listopadu; pak cizinci asi tři týdny do země směli, ale jakmile se objevil omikron, Izrael hranice opět zavřel. Dál ale mohli cestovat Izraelci, takže domů přiváželi nákazu. Teď ministerstvo zdravotnictví usoudilo, že „nějakých padesát případů navíc od cizinců už nehraje roli“.

Od 9. ledna tedy budou moci přijíždět cizinci, kteří jsou plně naočkovaní třemi dávkami nebo covid prodělali a nepocházejí ze zemí s extrémní nákazou, například ze Spojených států, Británie, Turecka nebo Afriky. Česko na červeném seznamu není, ale zatím není jasné, jaké budou pro turisty platit podmínky.

Podle nejčernějších scénářů by Izrael mohl mít na vrcholu současné vlny omikronu až 50 000 nově nakažených denně. Odborníci přiznávají, že před nákazou omikronem nechrání ani očkování, ani nic jiného, a epidemické restrikce nemají na šíření této varianty žádný vliv. Přesto k vakcinaci vyzývají s tím, že prokazatelně brání hospitalizaci i vážnému průběhu nemoci.

Gita Zbavitelová, ČRo Plus

Sdílet:

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com