Novinky ze života komunity

Ruští Židé prchají před Putinem

Izrael, jemuž kdekdo vyčítá, že dost nepomáhá Ukrajině, naplno rozjel přijímání Ukrajinců židovského původu, tedy těch, kdo mají nejméně jednoho židovského prarodiče, a tudíž automatický nárok na izraelské občanství. Stejně tak ho získá i nežidovský manžel či manželka takového přistěhovalce a jejich děti – těmto požadavkům vyhovuje až 200 000 Ukrajinců. Podle Jaakova Hagoela, úřadujícího předsedy Židovské agentury, která přistěhovalectví realizuje, jich Izrael do pondělí přijal už přes 6000, dalších 6000 čeká v evropských hotelech a předpokládá se, že do země letos přesídlí až 100 000 osob. Izrael rovněž rozhodl, že poskytne dočasný azyl 25 000 ukrajinským nežidovským uprchlíkům a zhruba deseti tisícům ho už udělil. Ukrajinské Židy za uprchlíky nepovažuje, protože jde o přistěhovalce; pro ty žádný limit nemá, protože alija, přistěhování, je považována za žádoucí posílení Státu Izrael. Ten vznikl jako národní stát Židů a má takový zůstat; proto se vláda vyhýbá přijímání jiných než židovských běženců.

Otázka, zda nabídnout útočiště i Ukrajincům nežidovského původu, rozdělila izraelskou společnost – kdo jim chce pomoci, je obviňován z narušování židovského charakteru Izraele, a ten, kdo požaduje přísné kvóty, je považován za bezcitného nelidu.

Kromě ukrajinských Židů však po zahájení ruské invaze na Ukrajinu začali do Izraele proudit i souvěrci z Ruska a Běloruska; do pondělka se jich přistěhovaly už 4000 a bude jich ještě mnohem víc. V Rusku má podle odhadů na izraelské občanství nárok až 400 000 osob.

Po rozpadu Sovětského svazu odešlo z Ruska 90 % tamějších Židů, z toho zhruba jeden milion do Izraele, kde dnes tvoří desetinu obyvatel. Vlna, kterou Izrael zažívá dnes, by mohla být druhá největší. Ruští Židé prchají před Putinem a nesvobodou a nevidí v Rusku žádnou budoucnost. Jeden z čerstvých přistěhovalců shrnul současný exodus slovy: „Kroky ruské vlády nám nedaly jinou možnost.“

Putinova bezdůvodná agrese proti Ukrajině ruské Židy zděsila a zničila jim život. Všechno je drahé, omezuje se prodej některých potravin, zahraniční zboží není vůbec, vázne zásobování a léky se dají sehnat už jen na černém trhu. Hodnota rublu klesá a úspory se tenčí. Z Ruska odešly zahraniční firmy a společnosti a stoupla nezaměstnanost, a to zejména mezi Židy, kteří pro ně pracovali častěji než ostatní. A bude hůř, obávají se zejména ti mladí. Představitelé židovských obcí si stěžují, že je úřady bedlivě sledují a monitorují je i na sociálních sítích nebo při poradách přes Zoom, takže komunikace s vnějším světem je velmi obtížná. O situaci na Ukrajině nesmí padnout ani slovo a výraz „válka“ je v podstatě trestný čin.

Izraelské diplomatické mise v Moskvě a Petrohradu jsou zavaleny dotazy a žádostmi o přistěhování; zájem už projevilo na 20 000 lidí. Tisíce bohatších Židů už z Ruska odjely přes Arménii, Ázerbájdžán, Gruzii a pobaltské země, protože přímo do Izraele ani na Západ se momentálně kvůli sankcím létat nedá. Jeden nejmenovaný umělec řekl Židovské telegrafické agentuře, že „o izraelské občanství teď žádají všichni, kdo mají naději je získat“. Podle izraelských úřadů může vyřízení nově podané žádosti trvat až osm měsíců.

Podle jednoho ruského židovského představitele dnes „90% mladých ruských Židů buď ze země už odjelo, nebo odjet chce“. Řada z nich si izraelské občanství pořídila jako pojistku už před několika lety, kdy ruská politika začala být nepředvídatelná a Západ uvalil na Rusko sankce kvůli anexi Krymu, vměšování do amerických voleb a otravě Putinových kritiků v Británii. Zatímco tehdy však tyto sankce podnítily zájem ruských Židů o odjezd ze země, dnes jim vystěhování komplikují. Některé izraelské banky pozastavily finanční převody ruských občanů, aby prověřily, zda neodporují mezinárodním sankcím, a Rusové mají zablokované platební karty, a nemohou si tak v zahraničí nic koupit. A ti, co konta v zahraničních bankách nemají, zase nesmějí převádět valuty do ciziny. Lidé bez zahraničního účtu tak nemohou své peníze z Ruska dostat.

Přesto ruské Židy odhodlání z Ruska odjet neopouští, protože se obávají, že brzy spadne nová Železná opona a oni se znovu ocitnou v režimu jako za Stalina. Evropská židovská populace by se tak letos mohla značně přeskupit i zmenšit, a ukrajinská komunita může dokonce zaniknout úplně.

Gita Zbavitelová, ČRo Plus

Sdílet:

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com