Novinky ze života komunity

Překvapení na britském šachovém mistrovství

Byla to událost roku. Britské mistrovství vyhrál někdo, s kým nikdo nepočítal. Královské hře jsme se dlouho nevěnovali, a tak v okamžiku, kdy se snad v Anglii rodí nová hvězda světového šachu, chceme naše čtenáře informovat.

British Chess Championship 2022 se konalo od 8. do 21. srpna 2022.

Bylo to 108. mistrovství, které se koná skoro nepřetržitě od roku 1904.

Překvapením turnaje je jeho vítěz 21-letý student matematiky univerzity v Cambridgi Harry Grieve. Startoval jako 16. nasazený a skóroval 7,5 body z 9 možných. Na turnaji získal 59 ELO – bodů a titul velmistra.

Pro šachisty ještě uvedeme, že v posledním kole byl jeho protivníkem kolega student ekonomie 22-letý Mathew Wadsworth. Partie měla 75 tahů a podle odborníků obsahovala vše, co je v šachu možné od prvního tahu jezdcem g1-f3 až po 4 dámy na šachovnici a že to bylo jedno z nejlepších utkání mistrovství.

Zda se Harry Grieve stane šachovou hvězdou a jeho jméno bude na poštovní známce, jako je dnes jméno Garriho Kasparowa na známce hodnoty 1,10 € vydané německou poštou, je ve hvězdách.