Novinky ze života komunity

Poslední grandslamový turnaj roku US Open 2022 skončil

Pojem grand slam je původně karetní výraz, a to z bridže. Vyjadřuje, že jedna dvojice získala ve hře všechny „štychy“ neboli zdvihy. V tenisu jsou to 4 turnaje: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon a US Open. Kdo vyhraje všechny v jednom roce, má grand slam.

V letošním US Open bylo jako vždy dost překvapení, letos navíc to, že tenisté a tenistky z Ruska a Běloruska hrát mohli, ale ne pod jménem jejich země. Novak Džokovič nemohl hrát – není očkován proti Covidu. Den před prvním kolem prohlásili „znalci“, že zápas Diego Schwarzman(14) – Jack Sock by mohl být šlágrem prvního kola, protože Diego je schopen dlouhé hodiny běhat a dobře servuje. Bylo to jinak. Sock vyhrál první dva sety 6:3, 7:5 a pak pro zranění vzdal, postoupil Diego, ale daleko se nedostal.
V druhém kole nás zaujalo to, že proti nasazené Ons Jabeur (Tunisko, 5) hrála majitelka divoké karty dcera Hany Mandlíkové Američanka Elizabeth Mandlik. Výsledek 7:5, 6:2 pro Jabeur, která postoupila do finále, kde ji porazila Polka Iga Swiatek(1) 6:2, 7:6.

Vítězi:
Pánskou dvouhru vyhrál Španěl Carlos Alcaraz (3), pánskou 4-hru na 1 nasazená dvojice Ram (USA) / Salisbury (Velká Británie), dámského debla vyhrála česká dvojice Krejčíková (3) / Siniaková(3), smíšenou 4-hru australský pár Sandersová (4) /Peers (4)

Junioři
Velká naděje českého tenisu Hynek Bartoň postoupil do ¼-finále, kde jeho protivníkem byla nasazená 1 Daniel Vallejo (Paraquay), vyhrál tenista z Paraguaye 6:4, 6:2, ale celkovým vítězem juniorky se stal Španěl Martin Landaluce. Ještě větší naděje Lucie Havlíčková (2) (Sparta Praha) postoupila do finále, kde ji porazila Alexandra Eala (10) z Filipín 6:2, 6;4.

Nakonec se vrátíme na začátek.
Největší zájem v 1.kole dámské 4-hry byl o zápas sester Serena a Venus Williamsovy proti dvojici Lucie Hradecká / Linda Nosková s výsledkem 7-6, 6-4 pro Češky a to sestry vedly v 1.setu 5:4 a v tiebreaku 5:3. V 2.setu vedly 4:1, ale Češky kontrovaly a vyhrály.

Hradecká se narodila v roce 1985, Nosková v roce 2004. Podle kupeckých počtů je jejich věkový rozdíl  19 let.

Americká média psala o „labutí písni“ sester Williamsových a také o splněném snu
Lindy Noskové hrát se Serenou Williamsovou. Grand slam skončil, tenisový rok “jede” dál.